У Звягелі відкрили інформаційну дошку ідеологу українського націоналізму Дмитру Донцову

1 Квітня 2023, 18:09

Сьогодні, 1 квітня, у Звягелі відкрили інформаційну дошку на честь ідеолога українського націоналізму Дмитра Донцова.

Ініціатором події стали активісти міськрайонного осередку Всеукраїнського Братства  ОУН-УПА ім. Романа Шухевича.

Дмитро Донцов – видатний український інтелектуал, політичний мислитель, літературний критик, публіцист. Одні ним захоплювалися, інші засуджували за радикальність поглядів. Втім, беззаперчним є те, що ідеолог українського націоналізму Дмитро Донцов зробив дуже багато для формування сучасної української політичної думки. Очолював засновану 1914 року Спілку визволення Україні, що здійснювала антиросійську пропагандистську роботу. Працював в урядових структурах гетьмана Павла Скоропадського. У 1926-му написав свою головну працю «Націоналізм», в якій виклав доктрину інтегрального націоналізму. Як ідеолог і публіцист мав великий вплив на українські політичні рухи. Сучасники називали його «духовним батьком українського націоналізму».

Тематичний захід з нагоди відкриття пам’ятної дошки приурочили до 50 роковин смерті Дмитра Донцова й відбувся у присутності представників керівництва громади, громадськості, молоді. Завітали з цієї нагоди до Звягеля громадський активіст, політолог Стас Федорчук (м.Донецьк) та історик Роман Піняжко (м.Львів).

“Віра є джерело героїзму, посвяти, відваги… Віра сталить думку. Віра не допускає сумнівів у вашу правду у ваші серця. Віра є запорукою тріумфу всякої правди, яка має потрібне число тих, що в неї – без вагання – вірують» – ці слова Дмитра Донцова з його праці «Націоналізм» процитувала у своєму виступі заступниця міського голови Наталія Борис. Вона наголосила, що у боротьбі за Україну повернення історичної пам’яті, знання власної історії та її видатних особистостей є вкрай важливим.

Про знаковість та неординарність особистості Дмитра Донцова, про яку українці, насправді, знають “не так багато і не так добре, як він заслуговує, особливо в сучасних умовах”, говорили у своїх зверненнях до громадськості  Стас Федорчук та Роман Піняжко.

Інформаційна дошка Дмитру Донцову виготовлена за благодійні кошти. Встановили її на будівлі міського Палацу культури імені Лесі Українки, поряд з інформаційною дошкою відомому звягелянину Юрію Ковальському.

Погодження на встановлення, а також ескіз та текст напису на інформаційній дошці затверджено рішенням виконавчого комітету міської ради від    14.12.2022  №599 «Про встановлення інформаційної дошки на честь Дмитра Донцова» у відповідь на звернення голови міськрайонного осередку Всеукраїнського Братства  ОУН-УПА ім. Романа Шухевича Віктора Бусленка  та відповідно до протоколу засідання комісії з питань топоніміки і охорони культурної спадщини при виконавчому комітеті міської ради.

Відкриття інформаційної дошки стало своєрідним «маркування» звягельського простору видатними українськими діячами. До сьогоднішнього дня в Україні Дмитру Донцову було встановлено всього 3 пам’ятні дошки, одна з яких була показово знята московськими окупантами в рідному йому Мелітополі.

Дмитро Донцов у своїй праці “Націоналізм” стверджував, що нація є абсолютною цінністю, а незалежність держави – найвищою метою. До цієї мети народ має вести його еліта. Всі політичні партії і класи мають забути чвари і об’єднати свої зусилля.

У своїй книзі “Хрестом і мечем” Дмитро Донцов називає українців обраним народом, бо “він створений з тієї глини, з якої Господь створює обрані народи”.

Друга світова війна змусила Донцова назавжди полишити Україну. Він оселився в канадському Монреалі, викладав українську літературу у місцевому університеті, друкувався у періодичних виданнях, але залишався осторонь активної політики. Помер на 90-му році життя 30 березня 1973 року. Похований на українському цвинтарі Святого Андрія у Саут-Баунд-Брук (штат Нью-Джерсі, США).

Чат-бот Гаряча лінія