Інформація щодо покращення стану енергоефективності в комунальній сфері громади

11 Серпня 2023, 9:10

В ході засідання виконавчого комітету Звягельської міської ради 9 серпня 2023 року начальник відділу підтримки громадських ініціатив та енергоефективності Юрій Савич доповів про роботу щодо покращення стану енергоефективності в комунальній сфері громади.

Як зазначив Юрій Савич, підвищення стану енергоефективності є на сьогодні одним з пріоритетних і найбільш важливих напрямків в Україні, адже дозволяє не лише зменшити витрати бюджетів усіх рівнів на енергоресурси, а й суттєво покращити енергетичну незалежність країни

Ця напрямок є актуальним і для нашої громади, оскільки існуючий раніше стан справ характеризувався типовими проблемами:

  • високе питоме споживання енергоресурсів більшості комунальних об’єктів через низькі енергозберігаючі характеристики і фізичний знос та енергонеефективну поведінки користувачів (через брак відповідних знань);
  • недостатній рівень фінансування енергоефективних заходів та відсутність системності у їх плануванні та реалізації;
  • значний рівень витрат на енергоресурси з бюджету громади.

Враховуючи наявні проблеми, керівництвом громади у 2021 році було прийнято єдино вірне управлінське рішення  –  впровадити систему енергетичного менеджменту. Вона дозволяє забезпечити оптимальний рівень контролю та управління за енергоспоживанням, а також якісне планування та реалізацію енергоефективних заходів.

Для цього зроблено наступні кроки:

  • на сесії міської ради затверджено Положення про систему енергетичного менеджменту  та Концепцію впровадження системи енергетичного менеджменту;
  • адаптовано організаційно-управлінську структуру шляхом створення відділу підтримки громадських ініціатив та енергоефективності, до штату якого введено посаду енергоменеджера та визначення відповідальних осіб по кожному галузевому структурному підрозділу (головному розпоряднику коштів) та кожній комунальній установі, що є споживачем енергоресурсів (школа, дитячий садочок, клуб, амбулаторія і т.д.)
  • проведено інвентаризацію об’єктів бюджетної сфери, навчання відповідальних осіб та розпочато енергомоніторинг за допомогою інформаційної системи енергетичного моніторингу (ІСЕ), яка забезпечує оперативний контроль та аналіз.  Це дозволяє досягти без додаткових інвестицій скорочення енергоспоживання у середньому на 5-10% за рахунок налагодження енергоефективної експлуатації об’єктів.

 

Споживання основних видів ресурсів за 2021- І півріччя 2023 року:

Разом з тим, хоча у натуральному виразі використання енергоносіїв зменшується, видатки бюджету на енергоносії (друга за величиною стаття витрат у бюджеті громади) постійно зростають через стрімкий ріст цін на них на світовому та національному ринках.

Саме тому, крім забезпечення поточного функціонування системи енергоменеджменту, важливим є впровадження енергоефективних заходів.

Оптимальний вибір останніх можливий не лише за результатами енергомоніторингу, але й  через відповідне обстеження об’єктів бюджетної сфери, у тому числі  із залученням кваліфікованих експертів.

Зокрема, у 2022-2023 роках спільно з сертифікованими енергоаудиторами проведено обстеження поліклінічного корпусу  КНП «Звягельська багатопрофільна лікарня”; Ліцею №4; ЗДО №16 та №6; Гімназій №7, №6 та №9, за результатами яких складено відповідні звіти та виготовлено енергетичні сертифікати. Слід зазначити, що 6 аудитів профінансовано ПРООН.

Також у 2022 році проведено комплексний енергетичний аудит КП«Звягельводоканал», який профінансовано GIZ. У  результаті були надані детальні рекомендації щодо заходів по підвищенню стану енергоефективності.

На підставі отриманих аналітичних матеріалів, враховуючи результати обстежень та пропозиції галузевих підрозділів, у тісній співпраці з депутатським корпусом було розроблено проект Муніципального енергетичного плану на 2022-2024 роки, який затверджено в жовтні 2022 року рішенням сесії.  До нього включені такі напрямки  енергоефективних заходів,  як комплексна термомодернізація будівель, енергоефективна модернізація інженерних мереж та обладнання; впровадження відновлювальних джерел енергії. Метою Муніципального енергетичного плану є зменшення споживання паливно-енергетичних ресурсів, зменшення викидів СО2 та залучення додаткових коштів на реалізацію проектів.

Наразі маємо досить значне фінансування проектів як з бюджету громади, так і через залучення грантових коштів.

Так, активно реалізуються проекти по заміні старих дерев’яних вікон на нові енергоефективні в закладах освіти, культури та охорони здоров`я, де має бути замінено більше 4 тис. м2 віконних конструкцій. До проведення робіт залучено кваліфікованого аудитора, що дає змогу одразу проконтролювати як якість самих віконних конструкцій, так і якість монтажу. Слід зазначити, що GIZ фінансує заміну вікон у Ліцею №4 – сума грантової допомоги складає 100 тис. Євро.

Крім того, GIZ надав енергоефективне обладнання КП «Звягельводоканал»: перетворювачі частоти та пристрої плавного пуску на 1,1 млн.грн.

Також впроваджуються й інші енергоефективні проекти:

  • у рамках програми НЕФКО «Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб в Україні» громада отримала грант на 2 млн. 460 тис. Євро на реконструкцію будівлі колишньої Новоград-Волинської філії КУ «Житомирський обласний центр крові» під гуртожиток для ВПО, де заплановано провести косплексну термомодернізацію будівлі та встановити сонячну електростанцію на 30 кВт.
  • У рамках Проекту «Реконструкція шкір-венерологічного диспансеру під гуртожиток для ВПО на вул. Василя Стуса, 4 в м.Звягель Житомирської області» спільно з Humedica (3.7 млн.грн. гранту та 2 млн.грн з бюджету громади) буде проведено утеплення будівлі, замінено вікна і двері та модернізовано систему опалення.

Громада активно працює над розвитком відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Зокрема, за фінансової підтримки ГО «Екоклуб»  встановлено сонячну електростанцію (СЕС) на території КНП «Звягельська багатопрофільна лікарня» потужністю – 32,5 кВт.  На даний час СЕС вже згенерувала  22 тис. кВт* год енергії.

Наразі за фінансової підтримки ГО «Екодія» та ГО «Екоклуб» в громаді розробляється довгострокова Програма розвитку відновлюваних джерел енергії. Вона передбачає розроблення конкретних планів та заходів з підвищення енергоефективності та заміщення традиційних видів енергії альтернативними й відновлюваними.

Також виділені кошти з бюджету громади:

  • на встановлення сонячної електростанції  орієнтовною потужністю 150кВт*год на очисних спорудах каналізації КП «Звягельводоканал»;
  • на встановлення СЕС в ЦРД «Дельфін» та переоснащення системи підігріву води в басейні для забезпечення цілорічного функціонування (співфінансування з місцевого бюджету та грант ГО «Екоклуб»);
  • встановлення сонячної електростанції в Ліцеї №1.

Разом з тим, необхідно відмітити ряд проблем, на які слід звернути увагу:

  • Недостатній темп реалізації енергоефективних проектів, передбачених Муніципальним енергетичним планом (значна частина ще знаходиться на стадії проектування і проведення закупівель);
  • Постійний контроль якості впровадження енергоефективних заходів;
  • Необхідність суттєвого збільшення рівня регулювання теплопостачання (в залежності від режиму роботи та клімату – встановлення ІТП);
  • Планування закупівель не лише за принципом «найдешевше», а з обов’язковим урахуванням енергоефективних характеристик матеріалів, обладнання та технологій;
  • Низький рівень залучення населення до програм підтримки енергоефективності.

Підсумовуючи вищезазначене, маємо продовжувати рухатися у напрямку покращення стану енергоефективності в нашій громаді, а саме:

  • Забезпечити функціонування системи енергетичного менеджменту у підпорядкованих комунальних підприємствах, установах та організаціях, особливу увагу звернувши на своєчасність та достовірність ведення енергетичного моніторингу та аналізу стану енергоефективності об’єктів;
  • Активізувати реалізацію енергоефективних проектів та заходів, передбачених Муніципальним енергетичним планом та забезпечити дієвий контроль за якісним їх впровадженням;
  • При плануванні закупівель товарів, робіт та послуг віддавати перевагу продуктам та технологіям з більш високими показниками енергоефективності.
  • Забезпечити оптимальне використання приміщень з урахуванням навантаження та режиму роботи;
  • Налагодити ефективну співпрацю з об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків щодо залучення їх до участі у державних та місцевих програмах, які підтримують впровадження енергоефективних заходів у житловому секторі.
Чат-бот Гаряча лінія